Кабмин строит некомфортную и непредсказуемую фискальную систему

Вячеслав Черкашин
Вячеслав Черкашин

Нова програма Уряду
В умовах, коли економічні свободи та зростання не є пріоритетом, а радикальні економічні реформи непотрібні, платників податків неминуче очікує епоха вищих податків.
Це підтверджують "Довгострокові пріоритети діяльності Уряду", які продовжують політику "економіка повинна зростати під пильним наглядом держави" (з огляду на вже прийняті Закони про посилення порядку №№ 129, 367, 466). Розділ 6.2 під назвою "Ефективна податкова система" розповідає що Уряд намагатиметься:
- провести "нульове декларування" та розпочати контроль видатків громадян (навіщо це робити у кризу, поряд з вкрай несвоєчасними заходами по фінансовому моніторингу?);
- здійснити подальше ускладнення процедур електронного адміністрування акцизного податку з пального та спирту та поетапної фіскалізації підприємницької діяльності (знову, подібні заходи зрозуміли у кращі часи, але коли відновлення економіки триватиме два-три роки, навіщо це?);
- підвищити екологічні податки (зрозуміло, що виробники, які є головними забруднювачами, просто включать зростання податку у склад ціни продажу своїх товарів – за все заплатять прості українці);
- розпочати наступ на міжнародні схеми агресивного податкового планування (Закон 466, що надає податківцям нечувані повноваження та який отримав назву "Про податковий терор" вже діє з 23 травня 2020 року).
Далі з нафталіну Уряд дістає реформу податкових та митних органів, єдину звітність з єдиного внеску (ЄСВ) та податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та прискорену амортизацію, скорочення часу митного оформлення експорту та імпорту товарів. Тобто, класичні урядові ритуальні танці, що як завжди не призведуть ні до чого!
Декілька разів цитував Йосипа Бродського, у якого є влучна метафора, яка оцінює діяльність поета серед похмурої радянської дійсності як "опыт борьбы с удушьем".
Цілком ідентичну характеристику можна дати новому проєкту Програми діяльності Уряду, яка впевнено продовжує будувати для українців фіскальну систему що:
- некомфортна з тенденцією до подальшого ускладнення;
- непередбачувана й недружня до платника податків та інвесторів;
- прямо протиставляє себе завданням побудови вільної та успішної економіки України.

 

загрузка...